Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Mistrzowie - Strona Klubu Viet Vo Dao Grajewo

Idź do spisu treści

Menu główne:

Mistrzowie

Wielki mistrz Nguyen Loc urodził się 8 kwietnia 1912 r. w miejscowości Huu Bang w prowincji Son Tay (Północny Wietnam) jako pierwszy syn Nguyen  Dinh Xuyen - eksperta tradycyjnej sztuki walki. Od najmłodszych lat  miał  styczność z różnymi sztukami walki. Prowincja Son Tay była od wieków znana z ekspertów Vo Thuat (tradycyjnej metody walki). Właśnie tutaj urodził się parę  wieków wcześniej bohater narodowy Phung Hung. Dowodził on narodowym powstaniem przeciwko chińskim najeźdźcom. Lata 20 i 30 tego stulecia w Wietnamie to okres obudzenia się świadomości narodowej        Wietnamczyków. Powstały tajne stowarzyszenia, które przekazywały mieszkańcom Kraju  Południa historię,kultywowały stare tradycje, uczyły młodzież sztuki walki. Mistrz Nguyen Loc należał do jednego z takich stowarzyszeń. Dzięki swej  przynależności mógł ćwiczyć u różnych mistrzów Vo różne odmiany sztuki walki. W tych czasach treningi były bardzo ciężkie i realistyczne. W wieku 26 lat Wielki Mistrz zaczął opracowywać nowy system oparty na nowoczesnych metodach walki. W latach 1938 - 1945 w tajemnicy przed wszystkimi, zaczął tworzyć podstawy Vovinam VVD. Techniki oparte były o szkoły Vo Ta, której uczył się od ojca oraz Vo Binh Dinh, Tay Son Nhanh i Do Vat (tradycyjne zapasy wietnamskie). Pierwszy klub otworzył w 1939 roku przy Teatrze Wielkim w Hanoi. Po raz pierwszy zapoznał swoich uczniów z nazwą Vovinam.

Wielki mistrz Phan Hoang. Postać Mistrza to żywa legenda ruchu International VVD, jak również  historia powstania naszego ruchu we Francji. Mistrz Phan Hoang mając  10 lat trafił do szkoły Mistrza Nguyen Loc. Ćwiczył pod jego okiem 14 lat. Po śmierci Mistrza  Nguyen Loc, ćwiczył również u mistrzów Cu  Ton oraz Bac Can. W roku 1962 Phan Hoang wyjechał na studia ekonomiczne do Francji. Od chwili przybycia  do Europy starał się nawiązać kontakty z mistrzami wietnamskich sztuk walki. Mając poparcie Patriarchy VVD w Wietnamie, mistrza Le Sang, miał "ułatwione" zadanie oraz spotykał się z lepszym traktowaniem ze strony starych mistrzów. 15 sierpnia 1964 r. odbyło się pierwsze spotkanie mistrzów wietnamskich sztuk  walki w Feyer de Jeunes w Strassburgu. Utworzono wtedy "Szkołę Wietnamskich Sztuk Walki - Dai Nghia". Ta organizacja przez wiele lat była bazą do tworzenia wielu klubów VVD głównie na terenie miast uniwersyteckich. 11 listopada 1965 organizacja Dai Nghia przyjęła nazwę "Instytut Nghia Long". Przy okazji odbyła się wielka uroczystość w Paryżu, gdzie mistrz Phan Hoang nakreślił plan rozwoju ruchu VVD na następne 5 lat jak również otworzył pierwszy klub VVD w miejscowości Montpellier dla ludzi o różnej narodowości. W 1970 mistrz Phan Hoang otrzymał zgodę od mistrza Nguyen Dan Phu, jednego z najstarszych i najbardziej szanowanych mistrzów żyjących we Francji na organizowanie struktur VVD na poziomie europejskim.  3 listopada 1973 roku została zarejestrowana Francuska Federacja Viet Vo Dao. Jej pierwszym prezesem został Mistrz Phan Hoang.

Mistrz Ryszard Dung Long Jóźwiak - urodzony 10.07.1954 roku w Warszawie  z zawodu Geolog,. prekursor i legenda Viet Vo Dao w Polsce. V.S. Ryszard Jóźwiak posiada najwyższe stopnie mistrzowskie w Viet Vo Dao  w polsce (6 Dang IVVD; 4 Dang VVVD). Treningi rozpoczął w 1980 roku w Wiedniu w Austrii, jest twórcą struktur Viet Vo Dao w Polsce i na Białorusi.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego