Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Viet Vo Dao - Strona Klubu Viet Vo Dao Grajewo

Idź do spisu treści

Menu główne:

Viet Vo Dao

Viet Vo Dao to sztuka walki pochodząca z Wietnamu. Początki sztuki walki z  Wietnamu datuje się w na 2879 - 111r. p. n.e,  jednak obecny kształt technik nauczanych w obecnych szkołach został skodyfikowany przez Wielkiego Mistrza Nguyen Loc, który w latach 1938-1945 podróżował po Wietnamie i gromadził techniki z różnych szkół VVD między innymi z Võ Bình Đinh, Hac Ho, Kim Ke, Vo Tai. Z całego bogactwa technik stworzył własną szkołę, a właściwie ruch o nazwie Vovinam. Jego uczniowie brali udział w walkach o odzyskanie niepodległości Wietnamu. Dopiero po jego śmierci w 1960 roku Rada Mistrzów dodała do nazwy człon Viet Võ Đao. Na czele szkoły stanął Wielki Mistrz Lê Sáng (10 dang) mianowany na to stanowisko przez samego Co võ su Nguyen Loc. Następnym etapem rozwoju wietnamskich sztuk walk było utworzenie międzynarodowej federacji. Taką federację stworzono w 1972 roku. Na czele jej stanął Mistrz Phan Hoang. Mistrz był jednym z najbliższych uczniów Wielkich Mistrzów Nguyen Loc i Lê Sáng. Obecnie federacja skupia około trzydziestu krajów członkowskich w tym także organizację w Polsce. Szefem organizacji w Polsce jest Mistrz Ryszard „Dung Tien” Jóźwiak. Jest on także dyrektorem technicznym na Polskę i kraje Europy środkowowschodniej (m.in. Białoruś, Mołdawia). Powstanie international Viet Vo Dao miało na celu nie tylko naukę walki wręcz, ale również kształtowanie uczniów. Na ten cel największy nacisk kładzie Thay Phan Hoang.

Obecnie na całym świecie niezależnie funkcjonują zarówno organizacja Vovinam  Vi
et Võ Đoo (niebieskie Vo Phuc) jak i International Viet Vo Dao (czarne Vo Phuc). Viet Vo Dao International zawiera 70% technik nauczanych w Vovinam  Viet Võ Đao , natomiast pozostałe 30% to techniki innych wietnamskich szkół tradycyjnych. Klub Viet Vo Dao Grajewo International należy do organizacji Viet Vo Dao International  Polska.  

VVD Sinh  noszą  czarny  Vo Phuc (strój ćwiczebny) przewiązany  Dai (pasem). Na  wysokości  serca, z  lewej  strony  umieszczony  jest  symbol  IVVD, gdzie  wrysowane  są  następujące  symbole :
· bambus - symbol  VVD, oznaczający  stałość i bezinteresowność                        
· kwadrat - ziemię, regularność
· koło - wszechświat, doskonałość

Ćwiczący Vi
et Võ Đao kierują się w życiu dewizą, która brzmi:
Być silnym aby być pożytecznym.

W życiu uczeń i praktykant VVD powinien kierować się i postępować zgodnie z trzema zasadami:
- Permanentna ewolucja ciała i ducha.
- Równowaga między człowiekiem a naturą.
- Harmonia we wszystkim.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego